HISTORIA KLUBU SP3ZBZ
Początki narodzin krótkofalarstwa w Chodzieży datują się na miesiąc wrzesień 1968 roku. Powstają dwa kluby, Klub Łączności LOK przy ChZPiP i Harcerski Klub Łączności przy Domu Kultury Dzieci i Młodzieży (w formie Harcerskiej drużyny łączności).
Początek był bardzo trudny, brakowało doświadczenia, daleko od dużych ośrodków zajmujących się tą problematyką, a w związku z tym rozmaicie potoczyły się losy sympatyków krótkofalarstwa.
Klub LOK rozpoczął działalność od szkolenia dla wszystkich zainteresowanych z terenu Chodzieży. Zorganizowano pomieszczenia salę do nauki telegrafii. Trwało to jednak krótko. Pomieszczenia zostały zabrane, a urządzenia zdemontowane. Nie mieliśmy w tym czasie siły przebicia, jak i nie było zainteresowania ze strony organizacji, które powinny nam w tym pomagać, a których obowiązkiem statutowym było popieranie i prowadzenie tej działalności takich jak Zarząd Powiatowy LOK. Z założycieli ruchu krótkofalarskiego w Chodzieży z tego okresu działają Koledzy: Antoni Szabuniewicz SP3HIF i Krzysztof Hłuchyj SP3GVL w tym czasie nie posiadający jeszcze licencji nadawców.
Ruch krótkofalarski zaczyna stopniowo rozwijać się w Harcerskim Klubie Łączności przy Domu Kultury Dzieci i Młodzieży. W 1968 roku Klub otrzymuje licencję nasłuchową i znak SP 3 2016/z. Po odejściu do odbycia służby wojskowej kolegi Antoniego Szabuniewicza ( później SP3HIF) następuje stagnacja trwająca do 1972 roku. Działa w tym czasie grupa sympatyków radioamatorów, ale brakuje odpowiedniego ukierunkowania i braku doświadczenia ze strony instruktorów.
Jesienią 1972 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Domu Kultury Dzieci i Młodzieży nieżyjącego już druha hm. RP Zenona Goślińskiego i korespondencji mającego wrócić z wojska kol. Antoniego Szabuniewicza zawiązana zostaje grupa sympatyków, a na instruktora zostaje wyznaczony Krzysztof Hłuchyj, w tym czasie instruktor modelarni szkutniczej zajmujący się radiomodelarstwem, będący posiadaczem świadectwa uzdolnienia uprawniającym do wystąpienia o wydanie zezwolenia na zainstalowanie i używanie radiostacji amatorskiej. Nie przeszkadzało to w zmianie zainteresowań i ponownie rozpoczęto żyć zagadnieniami krótkofalarstwa. Po krótkim okresie tymczasowej działalności po powrocie kolegi Szabuniewicza z wojska rusza szkolenie. W 1973 roku przybywają pierwsze licencje indywidualne Miedzy innymi Krzysztof SP3GVL noszący świadectwo dwa lata w kieszeni, Antoni SP3HIF, Henryk SP3HYK, Tadeusz SP3GHC.
8 grudnia 1973 roku klub otrzymuje pierwsze zezwolenie na nadawanie i znak SP3ZBZ, który przetrwał w chodzieskim środowisku do dnia dzisiejszego. Na początku 1974 roku jest już siedem zezwoleń - są to w większości uczniowie chodzieskich szkół, a dzisiaj już szpakowaci i łysawi panowie.
W 1974 roku przybywa do klubu Kol. Eugeniusz Czerniawski SP3HII Wacław i klub uzyskuje zezwolenie pierwszej kategorii. Kolegi Wacława nie ma już w naszym kręgu. W 1984 roku odszedł na wieczną wartę po krótkiej i ciężkiej chorobie przeżywszy zaledwie 40 lat.
Do 1976 roku klub w dalszym ciągu boryka się z kłopotami sprzętowymi i organizacyjnymi. Na wskutek błędnych decyzji władz oświatowych o wyprowadzeniu z placówek MDK instruktorów nie będących nauczycielami działalność klubowa ponownie zaczęła kuleć, pomimo tego, w 1976 roku klub i jego członkowie angażują się w organizację Mistrzostw Polski w ARS. Propagandowy wydźwięk tej imprezy doprowadza do aktywowania działalności klubowej (członkowie w krótkim czasie działali indywidualnie).
W 1977 roku Przybywa do Chodzieskiego klubu Kol. Zbigniew Kłossowski SP4BQW i w dniu 18 grudnia 1977 roku odbyło się zebranie wyborcze klubu. Obecny na zebraniu klubu dyrektor MDK wyraził zgodę na działanie klubu i zadeklarował pomoc. Ukonstytuował się zarząd klubu pod kierunkiem kol. Antoniego Szabuniewicza SP3HIF.
W 1978 roku na falach krótkich zaczyna pracę stacja klubowa pod znakiem SP3ZBZ. Sprzęt, jakim klub dysponował w tym okresie to radiostacja czołgowa 10 RT i RBM-1. Krótko przed stanem wojennym zakupiona została trzy pasmowa wzbudnica SSB. SP3GVL dorobił końcówkę mocy i w tym momencie nastąpiła przerwa w pracy radiostacji amatorskich w PRL-u i naszej też. Nie oznaczało to, że nastąpiła przerwa w działalności klubu, który był już mocno skonsolidowany. Dalej prowadzono działalność konstrukcyjną i szkoleniową.
Po odwołaniu stanu wojennego doszły nowe zainteresowania - emisje cyfrowe. Klub staje się jednym z propagatorów tej nowatorskiej wówczas emisji. Kol. Czesław Hajduk SP3EOL montuje ze złomu dalekopis, a kol. Henryk Czyżewski SP3HYK montuje modem do odbioru emisji RTTY.
W grudniu 1984 roku klub bierze udział w I Wojewódzkiej Wystawie Hobbystów, instalujemy sprzęt, a jest tego około 200 kg! (nadajnik, odbiornik, dalekopis). W dniu 9 grudnia z tereniu wystawy zostaje nawiązana pierwsza łączność mieszana CW/ RTTY ze stacją F6GJM. Mieszana, dlatego że nie wiedzieliśmy jak zmodulować sygnał do nadajnika. Kol. SP3HYK rozwiązuje ten problem za pomocą diody powodującej przesuw częstotliwości w generatorze TRX-a CW o 170 Hz.
18 maja 1985 roku Stacja klubowa nawiązuje pierwszą pełną łączność na RTTY ze stacją IK3ELE, w tym czasie, jeżeli chodzi o ten rodzaj emisji Polska jest na świecie rarytasem. Dochodzimy do wiedzy jak interpretować komendy amatorskich BOXów RTTY i przeprowadzamy pierwsze łączności z tymi automatami.
W dalszym ciągu rozwijamy naszą działalność w zakresie zainteresowań emisjami cyfrowymi (przesyłaniem obrazu, tekstów) marzy nam się komputeryzacja. W 1986 roku przybywają pierwsze komputery ZX81, Spektrum, Timex, Commodore64. Członkowie Klubu propagują w środowisku ten kierunek pracy w eterze. Nowe zainteresowania przyniosły efekty, kol. Henryk SP3HYK wygrywa pierwsze w Polsce zawody RTTY nie dając szans konkurentom.
W 1988 roku Klub dorabia się TRX-a wielopasmowego, co prawda w amatorskim wykonaniu, ale dobrego. Prowadzona jest intensywna działalność szkoleniowa i jest nas w tym czasie 27 nadawców i 20 nasłuchowców jest to 1/3 wszystkich nadawców w województwie pilskim.
Rok 1987 jest również rokiem, w którym Zjazd Oddziału Wojewódzkiego PZK powierza członkom Klubu kierowanie Oddziałem PZK. Krzysztof SP3GVL zostaje prezesem, Czesław SP3EOL - sekretarzem ZO.
Niestety, niesłuszną decyzją Zarządu Głównego Oddział PZK w Pile został rozwiązany i przysłowiowo puszczony z torbami, posiadane na koncie środki pieniężne zostały przejedzone przez płatną administrację „Molocha Poznańskiego”.
Delegat na X Zjazd PZK Krzysztof SP3GVL zwrócił się do Zjazdu Krajowego o zweryfikowanie i anulowanie decyzji ZG PZK. Wygraliśmy i dwa tygodnie po Zjeździe Krajowym dochodzi do walnego zebrania krótkofalowców województwa pilskiego reaktywującego Oddział Terenowy.
Członkowie klubu kierują pracą dwóch pracowni MDK i klubu, poszerzona zostaje działalność o szkolenie w zakresie komputeryzacji i nauki podstaw informatyki. W latach 1985 - 1995 instruktorzy naszego Klubu są powoływani w skład kadry na Centralnych Obozach Łączności ZHP organizowanych przez Centralny Ośrodek Łączności Głównej Kwatery ZHP w Łosicach i 1 Samodzielną Drużynę Łączności SP3ZKP / SP3KLZ z Piły.
Organizujemy również profesjonalnie działającą sieć łączności służbowej ZHP między Komendą Chorągwi ZHP w Pile a Stanicami ZHP rozmieszczonymi na Wale Pomorskim. Do dzisiaj z sieci tej korzystają Hufce Złotów i Chodzież.
W 1990 roku członkowie klubu pod kierunkiem SP3GVL uruchamiają w Chodzieży analogowy przemiennik amatorski SR3C. Organizowane są akcje letnie dla dzieci i młodzieży, Klub organizuje pokazy pracy radiostacji i wykorzystania komputerów w pracy krótkofalarskiej.
Przez 8 lat Klub nasz jest siedzibą Oddziału Nadnoteckiego PZK. Członkowie klubu od założenia do chwili obecnej są aktywnymi członkami Polskiego Klubu RadioViedoGrafii.
W 1992 roku podczas naszego pobytu na zjeździe PKRVG w Kaliszu, a tak faktycznie to w drodze powrotnej w trakcie dyskusji zrodził się w naszych głowach pomysł zbudowania węzła packet radio. Od początku lat osiemdziesiątych grupa chodzieskich krótkofalowców zajmuje się technikami cyfrowymi i stad tez nasze zainteresowania. Do zespołu naszego tj. takich zapaleńców jak SP3EOL, SP3GVL dołączył Jacek SP3LYN z Wyrzyska.
Początki tej zabawy były śmieszne, a to dlatego, że nie mieliśmy zielonego pojęcia z czym "to się je" i jak to działa. Nasze pierwsze ćwiczenia od wiosny 1992 r polegały na utworzeniu łącza na trasie Toruń - Bydgoszcz - Wyrzysk - Chodzież. Zabawa ta polegała na przesyłaniu informacji przez prywatne stacje pracujące jako Node. Koledzy w Bydgoszczy na prywatnym sprzęcie uruchomili BBS i zaczęły się nocne ćwiczenia na łączach, poznawanie systemu (nauka własna). I tak pierwszy uruchamia się Jacek SP3LYN w Wyrzysku (po nocach jego stacja pracuje za digipeater dla ćwiczącego Krzysztofa SP3GVL.
W listopadzie 1992 po zarobieniu paru groszy zamawiamy kontroler tnc-2 na zainstalowanie przemiennika cyfrowego i podłączenie się do Bydgoszczy lub Poznania nie wiedząc co z tego wyjdzie. Taki był pierwszy zamiar grupy konstrukcyjnej. Jeszcze w trakcie załatwiania kontrolera na przemiennik cyfrowy SR3DPI zdobyte zostają dodatkowe pieniążki na następny kontroler z zamiarem uruchomienia BBS-a.
Dosłownie w przeddzień świat SP3GVL i SP3EOL montują przemiennik cyfrowy. Efekty są wręcz szokujące (dobra propagacja). Rozpoczynają się wędrówki po łączach od Torunia do Poznania, Zielonej Góry, Kłodzka, Gorzowa a nawet do Czech. W same święta dzięki pomocy Mariusza SP3INJ z Poznania zostaje uruchomiony BBS SP3ZBZ. A od Nowego Roku zostaje przeniesiony do pracowni informatyki Zespołu Szkół Rolniczych w Ratajach k. Chodzieży i tam zainstalowany na stałe.
Na wiosnę 1993 r. wraz z Kolegami z Grupy Bydgoskiej montujemy na granicy województw BY PI przemiennik cyfrowy SR2DBY.
W maju 1993 roku Harcerski klub łączności SP3ZBZ jest organizatorem zjazdu Polskiego Klubu RadioVideoGrafii. Od 1998 roku w Klubie pracuje BBS SR3BCH.
W maju 1999 roku Klub nasz jest organizatorem Zjazdu Polskiego Klubu UKF. Od 2001 roku na bazie klubu działa węzeł packet radio flexnet SR3DCH z linkiem na 70 cm do SR3BPI w Pile, Węzeł ten po ostatniej modernizacji działa w ramach sieci packet radio oddziału nadnoteckiego PZK i pełni funkcję łącza dla całego oddziału PZK.
Na jednym z wzniesień chodzieskich członkowie klubu przy Technikum Kolejowym w Poznaniu (SP3BTT, SP3LYR) przy pomocy członków naszego klubu uruchomili przemiennik dwupasmowy 2m/70 cm SR3TK zasilany z baterii słonecznych.
Członkowie klubu pełnili szereg funkcji w ruchu krótkofalarskim, Czesław SP3EOL był inspektorem łączności Komendy Chorągwi ZHP w Pile, sekretarzem i wiceprezesem Nadnoteckiego ZO PZK w latach 1987- 98, oraz sekretarzem Zarządu Głównego PZK w latach 1996 - 2000. Krzysztof SP3GVL w latach 1987-98 prezesa Oddziału Nadnoteckiego PZK, a od 1992-1996 roku członka prezydium i wiceprezesa ZG PZK.
Klub aktywnie uczestniczy w pracach na rzecz środowiska i miasta organizując oraz zabezpieczając systemy łączności na wszelkiego rodzaju imprezach sportowych w Chodzieży i okolicy.
Za działalność społeczną dla krótkofalarstwa i środowiska członkowie klubu zostali uhonorowani:
• Brązowym Krzyżem Zasługi - SP3GVL
• Odznaką Honorową PZK - SP3HIF, SP3GVL, SP3EOL,
• Zasłużony dla Miasta Chodzieży - SP3GVL, SP3EOL,
• Zasłużony dla Województwa Pilskiego - SP3GVL,
• Za Zasługi dla Rozwoju Pilskiej Chorągwi ZHP - SP3EOL, SP3GVL.
• Zasłużony Działacz LOK - SP3EOL, SP3GVL.
Chodzież: Kwiecień 2002 r. Krzysztof Hłuchyj SP3GVL
|