16 Lipiec 2024
Nawigacja
· Strona główna

· Zarząd Oddziału
· Funkcje przy Zarządzie
· Komisja Rewizyjna
· Kluby przy ON PZK w Pile
· Członkowie Oddziału
· Informacje składkowe

· Artykuły
· Download
· Forum
· Linki
· Kategorie newsów
· Galeria zdjęć
· Szukaj
· Kalendarz
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Zgłaszanie instalacj...
· projekt regulaminu D...
· Klucz sztorcowy
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie artykuły
· SP3ZBY w akcji dyplo...
· Historia ON PZK w Pi...
· Historia ON PZK w Pi...
· Historia ON PZK w Pi...
· Wspomnienie Kolegów ...
Losowa fotografia
Nawigacja
Artykuły » Historia Oddziału Nadnoteckiego PZK w Pile » Historia ON PZK w Pile - wersja skrócona
Historia ON PZK w Pile - wersja skrócona

Krótka historia 40-lecia istnienia Oddziału Terenowego PZK w Pile

W połowie 1975 roku została przeprowadzona w Polsce reforma administracyjna. W jej wyniku zniknęły powiaty, a liczba województw zwiększyła się z 17 do 49. Wiele organizacji i stowarzyszeń podążyło za zmianami w administracji państwowej i rozpoczęło tworzenie oddziałów terenowych w nowopowstałych województwach. Tak również się stało w Polskim Związku Krótkofalowców. W nowych województwach zaczęły powstawać oddziały terenowe PZK. Jednym z nich był Oddział Terenowy PZK w Pile.

Powołanie Oddziału Terenowego PZK w Pile

 W dniu 23 października 1977r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Pile odbył się zjazd założycielski Oddziału Wojewódzkiego PZK w Pile. Zebrani wybrali zarząd oddziału, którego prezesem został Kolega Józef Wojcieszak SP3AMY. W chwili powołania Oddział liczył  47 nadawców i 5 nasłuchowców zrzeszonych w 9-ciu klubach PZK, LOK i ZHP.

Powołanie Pilskiego Klubu Krótkofalowcó.

 Po zakończeniu obrad zjazdowych, przystąpiono do powołania Pilskiego Klubu Krótkofalowców PZK przy Wojewódzkim Domu Kultury w Pile. Zebrani wybrali prezesa klubu, kol. Jana Szymańskiego SP3JIL. Klub otrzymał licencję ze znakiem SP3PLV. Znak ten był często obecny na wszystkich pasmach amatorskich.

Utworzenie Wojewódzkiego Laboratorium Pomiarowego.

Kol. Józef SP3AMY podjął w ZG PZK starania zmierzające do wyposażenia oddziału w podstawowe przyrządy pomiarowe zakupione ze środków własnych ZG PZK.

Władze Naczelne PZK prośbę zaakceptowały i w okresie od lutego 1979r. do października 1980r. na stan oddziału przekazano w użytkowanie wiele sprzętu laboratoryjnego: zasilacze, generatory, sprzęt pomiarowy.

Historia 30 lat czyli wzloty i upadki (1977 – 2007)

W latach 1977 – 1987 zarząd oddziału mieścił się w Pile. W tym okresie nastąpił wzrost liczebności członków oddziału. Powstały liczne kluby na terenie ówczesnego Województwa Pilskiego. Już na dzień 31 grudnia 1979r. odnotowano wzrost liczby członków PZK do 102 osób, zaś na dzień 1 stycznia 1981r., tj. w 3 lata po powołaniu Oddział liczył 138 członków. W ciągu tego okresu kolejnymi zarządami kierowali prezesi: Kolega Józef Wojcieszak SP3AMY, Kolega Zenon Przymusiak SP 2051 PI i Kolega Bogusław Chmiel SP3LYO. Był to pionierski okres dla oddziału, pełen wyzwań i sukcesów. Na ten okres przypada stan wojenny i jego konsekwencje, czyli zawieszenie działalności krótkofalarskiej, ale również jej wznowienie.

W tym okresie kolejne władze oddziału i klubu SP3PLV zorganizowały lub współorganizowały kilka znaczących wydarzeń:

  • wystawę kwiatów, owoców i warzyw “CORSO-78” – wrzesień 1078r.,
  • obóz szkoleniowy dla dzieci i młodzieży w Jastrowiu – lipiec 1980r.,
  • V Międzynarodowy Bieg Masowy im. Józefa Nojiego – sierpień 1984r.,
  • praca radiostacji  SP3PLV/3 i SP3ZBY/3 w Zdbicach na Wale Pomorskim z okazji 40 Rocznicy Powrotu Ziem Północnych i Zachodnich do Macierzy 1985r.

W 1987 roku, na kolejnym zjeździe członków oddziału wybrano nowe władze, prezesem zarządu oddziału został Kolega Krzysztof Hłuchyj SP3GVL, a siedzibę oddziału na 11 lat przeniesiono do Chodzieży.

Lata 90-te to rozwój emisji cyfrowych. Ten kierunek działalności widoczny był również w poczynaniach krótkofalowców pilskich. Szczególną aktywnością w rozwoju emisji cyfrowych wyróżniali się koledzy z klubu SP3ZBZ z Chodzieży oraz Kolega Jacek Wawrzyniak SP3LYN z Wyrzyska.

Pod koniec lat 80-tych nastąpiła zmiana sytuacji społeczno-politycznej w kraju i wynikające z tego zmiany prawne. Skończył się okres obowiązkowej przynależności klubowej. To spowodowało zmniejszenie ilości chętnych do pracy w klubach oraz zmniejszenie ilości pieniędzy dostępnych na działalność klubową. Doprowadziło to upadku wielu klubów krótkofalarskich.

Na zjeździe członków oddziału w 1998 roku wybrano nowe władze pod kierownictwem Kolegi Jerzego Gierszewskiego SP3DBD. Zarząd Oddziału uzyskał pomieszczenie w zasobach Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Pile przy ul. Tetmajera 6. Powstało tam  biuro Oddziału Terenowego  PZK Nr 23 w Pile. W tym pomieszczeniu został uruchomiony przemiennik FM SR3N pracujący w paśmie 145MHz oraz węzeł Packet Radio z dostępem do Internetu.

Rozwój techniki komputerowej spowodował, że w 2003 roku została uruchomiona strona internetowa oddziału.

W 2007 roku przypadała 30-ta rocznica powstania oddziału terenowego PZK w Pile. Zarząd Nadnoteckiego Oddziału PZK podjął uchwałę o uczczeniu tej rocznicy poprzez organizację kilku przedsięwzięć. Były to m.in.:

  • praca radiostacji pod znakiem okolicznościowym 3Z30P
  • przygotowanie i opublikowanie historii naszego oddziału,
  • kampania informacyjna o naszym hobby w mediach (prasa, radio, TV),
  • dni aktywności radiostacji naszego oddziału,
  • okolicznościowy zjazd obecnych i byłych członków oddziału terenowego PZK w Pile.

 

Dziesięciolecie 2007 – 2017

Ten okres to ponad 2 kadencje kolejnych władz Oddziału Nadnoteckiego PZK. W tym okresie zrealizowane zostały znaczące modernizacje przemiennika FM SR3N (pasmo 2m) oraz został uruchomiony przemiennik FM SR3PI (pasmo 70cm). Wykonawcą prac był Menadżer Techniczny Kol. Grzegorz SP3QYW. W tym okresie Zarząd ON PZK podjął szereg inicjatyw dotyczących wsparcia klubów zarejestrowanych w tutejszym oddziale. M.in. zakupiono TRX z przeznaczeniem na użyczanie go klubom w celu szkolenia dzieci i młodzieży, a ramy prawne takiego wsparcia zostały zawarte w stosownym regulaminie.

W tym okresie rozwinęła się mocno praca terenowa krótkofalowców. Zniknął obowiązek uzyskiwania pozwoleń na pracę terenową. Wzrosła dostępność sprzętu zasilanego z napięcia 13.8V, co w praktyce oznaczało możliwość zasilania radiostacji z instalacji elektrycznej samochodu czy jachtu.  Dotyczyło to również członków ON PZK. Od 2010 roku klub SP3ZBY corocznie prowadzi szkolenia  na obozach harcerskich na stanicy w Próchnówku. Członkowie tego klubu uczestniczą w programach dyplomowych Polska Flora i Fauna oraz Zamki w Polsce. Radiostacja klubowa SP3PKC jest obecna na wielu imprezach lokalnych propagując nasze hobby i szkoląc kandydatów na nadawców. RadioRycerze (Jarosław SP3CMA, Tomasz SP3VSE i Waldemar SQ3HTK) aktywnie uczestniczą w programie dyplomowym Zamki w Polsce, aktywując corocznie około 30 zamków.

W 2016 roku Koledzy Wiesław SP3UY, Marek SP3TUT, Mariusz SP3DVO i Czesław SP3EOL aktywnie włączyli się w realizację programu RadioReaktywacja. Przeprowadzone zostały 4 prezentacje i pokazy naszego hobby w szkołach naszego regionu. Nasi koledzy zajęli 2-gie miejsce we współzawodnictwie RadioReaktywacja 2016.

W 2017 roku przypada 40-lecie istnienia Oddziału Terenowego PZK w Pile. Zarząd ON PZK podjął uchwałę o uczczeniu tej rocznicy. Z tej okazji zorganizowano dni aktywności naszego oddziału z możliwością zdobycia jubileuszowego dyplomu.

Na podstawie opracowania Józefa Wojcieszaka SP3AMY przygotowanego na 30‑lecie Oddziału terenowego PZK w Pile, materiałów OT PZK w Pile oraz własnej wiedzy i pamięci,

Przygotował:  Jarosław Hołubowski SP3CMA

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Przemienniki oddziałowe
SR3N
Wejście - 145,0875 MHz
Wyjście - 145,6875 MHz
Aktywacja - CTCSS 110,9 Hz

----
SR3PI
Wejście - 431,450 MHz
Wyjście - 439,050 MHz
Aktywacja - CTCSS 67 Hz
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 29
· Najnowszy użytkownik: SQ3KT
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Brak wydarzeń.

12,296,293 unikalne wizyty