W dniu 20 maja 2017r koledzy z klubu SP3KLZ na zaproszenie Pilskiego Muzeum Wojskowego rozlokowali się na pilskim lotnisku przy schronohangarze nr 5.
Głównym i najcenniejszym eksponatem jest samolot myśliwsko bombowy SU22M4.
Pole antenowe składało się z dipoli na pasmo 80 i 40m rozwieszonych miedzy hangarami.
Zwiedzający wystawę muzealną mieli okazję porównania dawnych środków łączności na samochodzie dowodzenia wyposażonym w R111 i R130 a radiostacją klubową na pasmo amatorskie ICOM IC-746.
Dzięki dobrej propagacji na 14 MHz była okazja do przeprowadzenia ciekawych nasłuchów stacji amatorskich mieszczących się w zakresie dawnych odbiorników militarnych.
Dla dzieci organizator przygotował konkursy sprawnościowe wśród których było też nawiązanie łączności radiowej na VHF. Kilkoro dzieci przeprowadziło swoja pierwszą łączność w paśmie amatorskim z Markiem SP3TUT i Markiem SQ3LVN. Łączności były potwierdzone kartami QSL.
Marek SP3TUT swoje opowiadania ukierunkował w temacie zbierania kart QSL i odławiania radiosond meteo. Marek SQ3LVN opowiadał o zasadach prowadzenia łączności, budowie znaku wywoławczego i propagacji fal radiowych.
Wsparcie w zasilaniu radiostacji w warunkach polowych mieliśmy dzięki Damianowi SQ3GJJ który dowiózł nam akumulatory. Na zdjęciach uwiecznił nasze działania Darek SP3POL (do obejrzenia w galerii).
Marek SP3TUT |