SR3N
Przemiennik analogowy FM
Oddziału Nadnoteckiego PZK w Pile.
Podstawowe dane techniczne:
Wejście - 145,0875 MHz
Wyjście - 145,6875 MHz
Aktywacja - CTCSS 110,9 Hz
Poniższa informacja została zaktualizowana w dniu 15 marca 2015 r. po wykonaniu modernizacji i konserwacji przemiennika.
Przemiennik zbudowano wykorzystując dwa radiotelefony firmy Motorola:
-
M216 pracuje jako odbiornik - czułość odbiornika 0,15uV, SINAD 12 dB, blokada ustawiona na 0,12 uV,
-
GM300 pracuje jako nadajnik o mocy wyjściowej 10 W.
Ponadto do budowy przemiennika wykorzystano fabryczny duplekser 2 x 3 rezonatory zaporowe umieszczone w zimnym termostacie oraz kabel antenowy firmy Andrew.
Nadajnik emituje subton CTCSS 88,5 Hz, co można wykorzystać do poprawy komfortu odbioru, szczególnie w rejonach występowania dużych zakłóceń.
Sterownik przemiennika – cyfrowy – ze znamiennikiem w postaci zapowiedzi słownej oraz CW. Zastosowano sterownik firmy Progress Electronic zakupiony ze środków oddziału, pozwalający na zdalne sterowanie przemiennikiem.
Przemiennik pracuje z jedną anteną typu X510 zainstalowaną na dachu wieżowca, w którym oddział ma swoją siedzibę. Antena znajduje się na wysokości 30 metrów nad poziomem terenu oraz 110 metrów na poziomem morza.
Podstawowe elementy przemiennika (radiotelefony, duplexer, antena) zostały zakupione ze środków oddziału. Pozostałe niezbędne elementy zostały bezinteresownie przekazane przez kolegów krótkofalowców. Są to m.in.
-
Kazik SP3MFC (SK) – antena X-510, która długo spełniała swoje zadanie lecz niedawno uległa trwałemu uszkodzeniu,
-
Marek SP3TUT - pianka chłodnicza na termostat,
-
Józek SP3AMY – plexiglas do budowy termostatu.
-
Wojtek SP3BTK – złącza, drobne akcesoria, dyskietki z oprogramowaniem, schematy etc,
Głównym konstruktorem i jednocześnie operatorem odpowiedzialnym przemiennika jest Grzegorz SP3QYW. To dzięki jego zaangażowaniu, umiejętnościom i fachowej wiedzy przemiennik pracuje i wykazuje tak doskonałe parametry.