03 Sierpień 2020
Nawigacja
· Strona główna

· Zarząd Oddziału
· Funkcje przy Zarządzie
· Komisja Rewizyjna
· Kluby przy ON PZK w Pile
· Członkowie Oddziału
· Informacje składkowe

· Artykuły
· Download
· Forum
· Linki
· Kategorie newsów
· Galeria zdjęć
· Szukaj
· Kalendarz
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Klub SP3KWM chętnie ...
· Zgłaszanie instalacj...
· projekt regulaminu D...
· Klucz sztorcowy
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie artykuły
· SP3ZBY w akcji dyplo...
· Historia ON PZK w Pi...
· Historia ON PZK w Pi...
· Historia ON PZK w Pi...
· Wspomnienie Kolegów ...
Losowa fotografia
Kolejna ksiązka o krótkofalarstwie - apel Ryszarda SP4BBU
Użytkownicy

Kolejna ksiązka o krótkofalarstwie

   Ogromne powodzenie jakim cieszy się moja książka pt. „Wywołanie ogólne – wspomnienia krótkofalowców „ ( mam  jeszcze trochę egzemplarzy)  oraz presja kolegów, abym kontynuował wydanie książek o tematyce krótkofalarskiej sprawiły, że uległem tej pokusie. Jeden z młodych nadawców napisał mi w mailu.-„Do tej pory miałem w ręku ksiązki o opornikach , kondensatorach i antenach . Teraz widzę po przeczytaniu Twojej ksiązki kolegów krótkofalowców i ich przeżycia. Może warto, abyś podjął się napisania książki o historii krótkofalarstwa światowego , europejskiego i polskiego. To będzie na pewno pasjonująca opowieść„ .
  
   Brak publikacji o historii naszego hobby odczuwają nie tylko młodzi nadawcy ale i starsi koledzy. Zdecydowałem się więc na ,w miarę szybkie ,zbieranie materiałów do wydania elektronicznego na płytkach CD a może i DVD, jak będę miał zdjęcia. Nie będę miał sponsorów na drukowane wydawnictwo książkowe, stąd pomysł na wydanie we wspomnianej wersji. Otrzymałem już pierwsze materiały na temat historii krótkofalarstwa od Zdzisława SP3FTA i Jurka SP8TK
  
   Mam już projekt wstępny ksiązki elektronicznej. Moja kolejna, już trzecia z rzędu publikacja, ma zawierać zarys krótkofalarstwa światowego , europejskiego i głównie polskiego. Będą też kolejne wspomnienia kolegów , ale przede wszystkim o tematyce technicznej . Proszę więc kolegów o nadsyłanie wspomnień związanych z budową nadajników , odbiorników i innych urządzeń i ich schematów ( o ile to możliwe) .W książce pt Wywołanie ogólne ocaliłem od zapomnienia przede wszystkim przygody i przeżycia związane z naszym hobby. Teraz chodzi mi o przekazanie potomnym informacji na jakich urządzeniach pracowali koledzy przed laty. Mile będą widziane zdjęcia sprzętu sprzed lat. Wyciągnijcie z szaf i piwnic swoje konstrukcje  Obfotografujcie je z każdej strony i dajcie skrócony opis tego, co jest na zdjęciu .
  
   Nie mamy w Polsce muzeum krótkofalarstwa, którego powstanie od lat obiecują nam działacze. Może więc przy pomocy zdjęć ocalimy technikę krótkofalarską  z lat 50-tych , 60 –tych i 70- tych ub. stulecia. Napiszcie we wspomnieniach i opisach np. jakiego używaliście VFO  w waszych nadajnikach . Czy to był Colpits , Clapp a może jeszcze przedwojenny Hartley . Jakie lampy stały w powielaczach i w PA. Czy wasz pierwszy odbiornik był reakcyjny , a może to juz była superheterodyna. To oczywiście przykłady. Dla przyszłych, poważnych badaczy ruchu krótkofalarskiego w Polsce będą to bardzo cenne informacje , na jakich urządzeniach pracowali krótkofalowcy w latach powojennych .
  
   W latach 2007 i 2008 minęło 50 lat od odnowionego krótkofalarstwa po 1956 r. Powstały w tamtym czasie oddziały PZK w terenie . Może zachowały się referaty wspomnieniowo – historyczne  wygłoszone przez prezesów oddziałów z okazji jubileuszu. Proszę o ksero tych wystąpień. Brakuje mi materiałów z  tego  okresu . Jeśli z któregoś z dziewięciu okręgów wywoławczych, nie otrzymam historii lokalnego krótkofalarstwa , to oczywiście nie napiszę o tym w książce. Chętnie widziałbym historię klubów specjalistycznych PZK , m.in. PK UKF , SPDX klubu, radiowideografii i innych. W żadnym przypadku nie będę kusił sie na to, żeby opisać dokładnie historię polskiego krótkofalarstwa . Głównym powodem jest to ,że materiały są rozproszone , a ich poszukiwanie jest czasochłonne i żmudne. Ja nie mam czasu i ochoty na to, aby latami grzebać w archiwach. Chcę przekazać starszym i młodszym kolegom zaledwie zarys historii polskiego i światowego krótkofalarstwa. Ostatnia publikacja z tego zakresu ukazała się pół wieku temu, a więc dawno. Czas więc na przypomnienie wielu, już często zapomnianych faktów.
  
   Dziękuję kolegom, którzy ze zrozumieniem podeszli do zamiaru realizacji mojego nowego projektu. Szczególne słowa podziękowania należą sie prezesowi Klubu Seniora PZK Ryszardowi SP2IW, który niezmiennie z dużą sympatią traktuje moje poczynania publicystyczne i wydawnicze. Tak więc szanowni Czytelnicy, jeśli chcecie aby Wasze wspomnienia i opisy ukazały sie w mojej kolejnej publikacji, tym razem z szeroko rozumianej historii krótkofalarstwa ,proszę o przesyłanie mi materiałów drogą elektroniczną jako załącznik do maili.

Moje dane adresowe, telefon domowy i maile są na QRZ.com, polskim callbooku PZK i QRZ.pl.
Moje podstawowe maile to:  sp4bbu@wp.pl  oraz  ryszardreich@vp.pl. Nieprzekraczalny termin nadsyłania materiałów to 30 CZERWCA br.

Zastrzegam sobie, na zasadzie konkursu, wybranie najlepszych opracowań. Zgodnie z przyjętymi zwyczajami wydawniczymi, nie opublikowane prace, nie będą zwracane autorom. Teksty w mojej publikacji będą zamieszczone na warunkach honorowych. 

Ryszard SP4BBU

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Przemienniki oddziałowe
SR3N
Wejście - 145,0875 MHz
Wyjście - 145,6875 MHz
Aktywacja - CTCSS 67 Hz

----
SR3PI
Wejście - 431,450 MHz
Wyjście - 439,050 MHz
Aktywacja - CTCSS 67 Hz
Aktualnie online
· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 28
· Najnowszy użytkownik: SP3EOL
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Brak wydarzeń.

8,009,469 unikalne wizyty