03 Czerwiec 2020
Nawigacja
· Strona główna

· Zarząd Oddziału
· Funkcje przy Zarządzie
· Komisja Rewizyjna
· Kluby przy ON PZK w Pile
· Członkowie Oddziału
· Informacje składkowe

· Artykuły
· Download
· Forum
· Linki
· Kategorie newsów
· Galeria zdjęć
· Szukaj
· Kalendarz
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Klub SP3KWM chętnie ...
· Zgłaszanie instalacj...
· projekt regulaminu D...
· Klucz sztorcowy
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie artykuły
· SP3ZBY w akcji dyplo...
· Historia ON PZK w Pi...
· Historia ON PZK w Pi...
· Historia ON PZK w Pi...
· Wspomnienie Kolegów ...
Losowa fotografia
Nawigacja
Artykuły » Technika krótkofalarska » Tuner antenowy AT LDG-AT100 Pro.
Tuner antenowy AT LDG-AT100 Pro.

 

LDG AT-100Pro

Któż nie miał problemów z poprawnym zestrojeniem anteny i uzyskaniem w miarę prawidłowego współczynnika SWR. Oczywiście w miarę postępu technologicznego coraz częściej stosuje się automatyczne skrzynki antenowe, lub jak kto woli tunery. Wykonanie tych konstrukcji jest różne i oferuje zróżnicowane funkcje dla użytkownika.

articles: AT-100Pro_1.jpg

Przetestujemy tuner antenowy AT-100Pro.
Tuner jest w pełni automatyczny, posiada dwu-pozycyjny switch antenowy, oraz dwa wskaźniki i szereg przycisków.

WYGLĄD I WYKONANIE
Skrzynka jest zbudowana z solidnego wysokiej jakości, twardego aluminium odpornego na zgniecenia i uderzenia. Bardzo dużą uwagę położono na wykonanie. W stosunku do urządzeń MFJ, LDG wykazało się wysokim profesjonalizmem. Skrzynka jest dobrze wyważona i leży idealnie na czterech grubych, gumowych podkładkach. Nie trzeszczy, nie skrzypi a jedynym dźwiękiem jest przełączanie przekaźników urządzenia. Przyciski są zbudowane z twardego plastiku i są wygodne w użyciu oraz przyjemne w dotyku. Pracują lekko i nie ma potrzeby stosowania zbyt dużej siły. Wskaźniki zbudowane z diod LED, świecą jasno ale nie rażą. Tylne złącza antenowe również są wysokiej jakości. Izolacja nie jest wykonana z polipropylenu który w ostatnich czasach jest tańszym substratem do produkcji wtyczek i gniazd typu UC-1 (SO-259, PL-259). Wykonano ją z textolitu który jest żywotniejszy i bardziej wytrzymały na uszkodzenia i temperaturę.

OBSŁUGA I ZASTOSOWANIE
Na panelu przednim umieszczono siedem przycisków. Każdy ma przyporządkowane trzy funkcje. Wybór dzięki zastosowanym wyświetlaczom jest łatwiejszy ale można by zastosować dodatkowy wyświetlacz funkcyjny, który mógłby określać informacje tzw. menu urządzenia. I chociaż pomysłowo rozwiązano sygnalizację ustawień to jednak bez znajomości instrukcji będzie ciężko.

articles: AT-100Pro_2.jpg articles: AT-100Pro_3.jpg

Switch antenowy przełącza się pewnie i natychmiastowo. Nie występuje jakiekolwiek wzajemne zakłócanie się gniazd antenowych. Bardzo dużym atutem jest tryb interfejsu. Tuner może współpracować z niektórymi transceiverami marki Icom i Yaesu. Pośród urządzeń Icoma emulowany jest układ ze skrzynek AH-4 i AH-3 czyli wszystkie modele trxów które wykorzystują złącze molex jako komunikację ze skrzynką będą poprawnie pracować z tym tunerem. Krąg urządzeń Yaesu jest zawężony, dostarczony kabel umożliwia tylko pracę z transceiverami które posiadają załącze mini-jack przeznaczone do obsługi skrzynki antenowej, są to np.: FT-897, FT-857. W przypadku połączeń, dostarczane są wszystkie niezbędne kable począwszy od zasilającego, poprzez kabel antenowy oparty na RG-8X, do kabli interfejsowych. Zasilanie skrzynki wymaga dostarczenia napięcia w przedziale 11 - 16VDC z natężeniem do 1 A. Możemy zaadaptować wewnętrzny pojemnik na akumulator, wymaga to niewielkiej modyfikacji, a umożliwi pracę w terenie. Oczywiście jest też inny sposób. Zasilanie potrzebne do pracy skrzynki może być dostarczane poprzez kabel interfejsowy z transceiverami marki Icom. Producent przewidział możliwość zasilania urządzeń strojących poprzez to złącze. Dostarczony kabel interfesjowy dla Icom'a, posiada dwa wtyki z których jeden zasila skrzynkę antenową. Co do zastosowania. Producent nie sprecyzował dokładnie do jakiego typu anten nadaje się ta skrzynka. Warunek jest tylko jeden, antena powinna wykazywać impedancję maksymalnie do 1000Ohm. Chyba że zastosujemy balun 4:1, wtedy impedancja rośnie do 4000Ohm. A więc można podłączać wszystko co tylko się zestroi. Zastosowane banki pamięci które w tym egzemplarzu posiadają 4200 komórek, skracają czas strojenia do około 0,5sek. Oczywiście jest też tryb ręczny który dodatkowo daje nowe możliwości.

WNĘTRZE
Skrzynka poza świetnym wykonaniem zewnętrznym jest bardzo dobrze przemyślaną konstrukcją pod względem całej płyty głównej. Jak widać na zdjęciu, wewnątrz, panuje ład i porządek. Wszystkie podzespoły są wysokiej klasy elementami i zapewniają długą i bezawaryjną pracę przez wiele lat.

articles: AT-100Pro_4.jpg

Konstrukcja jest oparta na przekaźnikach. Nie ma żadnych strat mocy jak np w skrzynkach z kondensatorami powietrznymi. Pry przyłożeniu 100W z transceivera po poprawnym zestrojeniu 100W jest emitowane w antenę. Wskaźnik PWR może trochę mylić no ale cóż na to poradzimy, szkoda że nie zastosowano żadnej metody kalibracji wskaźnika. Na dole, jak widać na zdjęciu, znajduje się główny procesor którego celem jest strojenie skrzynki wg zaplanowanych algorytmów. Procesor został umieszczony w gnieździe więc można dokonać małego upgrade'u. Taki upgrade polega na wymianie procesora na nowszy posiadający nowe szybsze algorytmy. Producent nie przewidział jakichkolwiek nowych funkcji, więc wymiana daje tylko nowsze algorytmy strojenia. Nowy procesor kosztuje w granicach 10$.

TESTY
Skrzynka została podłączona do transceivera Yaesu FT-950 w trybie samodzielnym. Niestety nie dostarczono okablowania dzięki któremu skrzynka mogłaby pracować w trybie interfejsowym. Podejrzewam że skrzynki LDG nie emulują modeli Yaesu FC-40, lecz tylko FC-30. Skrzynkę zasilałem bezpośrednio z zasilacza całej stacji. Na początek radzę wykonać reset skrzynki. Chociaż jest  nowa to jednak producent zaleca zresetowanie urządzenia. Do testowania użyto anten Diamond W-8010 (dipol 2 x 9,6m + 2 x 3,2m) oraz LongWire wykonanej przez kol. SP1BKS o długości 20,5m z balunem 1:9.

WYNIKI
Na wszystkich pasmach amatorskich skrzynka stroiła bez problemów obydwie anteny. Nie zdarzyło się żeby gdzieś impedancja przekroczyła 1000Ohm. Nawet w paśmie CB skrzynka pracowała poprawnie. Po kilku cyklach strojeniowych na 3,5MHz przy różnych częstotliwościach, tuner "nauczył" się całego pasma i strojenie zostało skrócone do tylko i wyłącznie komórek pamięci. W ciągu połowy sekundy przekaźniki ustawiały się jednym przełączeniem i antena była zestrojona. Sprawdziłem też moduł analizy anteny. Przy zmianie SWR poprzez np podniesienie lub opuszczenie anteny, skrzynka analizując współczynnik przeprowadzała korektę w ciągu 2 do 3 sekund uzyskując poprawne zestrojenie.

PODSUMOWANIE
Urządzenie prezentuje wysokiej jakości tuner antenowy w rozsądnych pieniądzach. Dobry zarówno na bazie jak i do pracy w terenie. Polecam każdemu kto potrzebuje dobrą i automatyczną skrzynkę.

BRATNIA KONSTRUKCJA : LDG AT-200Pro
LDG produkuje jeszcze podobną konstrukcję. Oznaczona symbolem AT-200Pro różni się tym że pracuje do 250W, posiada przycisk POWER. Najważniejsze zmiany dotyczą modułu pamięci. Skrzynka posiada 16,000 komórek i potrafi obsłużyć do 8 anten. Po 4 anteny na złącze. 
szczegółowe zdjęcia znajdują się w dziale Radioshack.

Autorem jest kol. Michał SQ9MCS VY'73

--
Michał SP3VBF

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Przemienniki oddziałowe
SR3N
Wejście - 145,0875 MHz
Wyjście - 145,6875 MHz
Aktywacja - CTCSS 67 Hz

----
SR3PI
Wejście - 431,450 MHz
Wyjście - 439,050 MHz
Aktywacja - CTCSS 67 Hz
Aktualnie online
· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 28
· Najnowszy użytkownik: SP3EOL
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Brak wydarzeń.

7,202,387 unikalne wizyty