03 Czerwiec 2020
Nawigacja
· Strona główna

· Zarząd Oddziału
· Funkcje przy Zarządzie
· Komisja Rewizyjna
· Kluby przy ON PZK w Pile
· Członkowie Oddziału
· Informacje składkowe

· Artykuły
· Download
· Forum
· Linki
· Kategorie newsów
· Galeria zdjęć
· Szukaj
· Kalendarz
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Klub SP3KWM chętnie ...
· Zgłaszanie instalacj...
· projekt regulaminu D...
· Klucz sztorcowy
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie artykuły
· SP3ZBY w akcji dyplo...
· Historia ON PZK w Pi...
· Historia ON PZK w Pi...
· Historia ON PZK w Pi...
· Wspomnienie Kolegów ...
Losowa fotografia
Nawigacja
Artykuły » Wyprawy terenowe i DX-owe » Zamki z Czaplinka i Złocieńca na zakończenie sezonu 2009
Zamki z Czaplinka i Złocieńca na zakończenie sezonu 2009
Zamki w Czaplinku (ZDP01) i Złocieńcu (ZDP06) - 21.11.2009 r.

Od dłuższego czasu usiłowaliśmy zorganizować kilkuzamkowy wyjazd weekendowy, kończący tegoroczny sezon. Nie było to proste, gdyż albo pogoda nie była odpowiednia, albo termin kolidował z innymi zajęciami. W końcu wydawało się, że wszystko układa się dobrze i zakończymy sezon zgodnie z zamierzeniami. Mieliśmy ustalony termin (sobota 21 listopada), wybrana trasa (Kłębowiec, Czaplinek i Złocieniec) oraz obiecująca prognoza pogody.

Wybieraliśmy się we trzech: Waldek SQ3HTK, Marcin (jeszcze bez znaku) i ja (SP3CMA). Życie jest jednak pełne niespodzianek. W ostatnim momencie okazało się, że Waldek musi być w pracy w dniu planowanego wyjazdu. Z ciężkim sercem postanowiliśmy nie zmieniać planów i pojechaliśmy obaj z Marcinem. Skróciliśmy też trasę - pominęliśmy Kłębowiec, gdyż już tam byłem z Tomkiem SP3VSE w 2006 roku.

W Czaplinku obecnie nie ma zamku. W jego miejscu stoi Kościół p.w. Świętej Trójcy. Jakiś czas temu skontaktowaliśmy się z proboszczem tej parafii i po krótkich wyjaśnieniach istoty programu Zamki w Polsce i celu naszego przyjazdu do Czaplinka dostaliśmy zgodę na instalację radiostacji w okolicach wspomnianego kościoła. Z Piły wyruszyliśmy ok. godziny 8.40 w kierunku Czaplinka. Po drodze zatrzymaliśmy się na chwilę w Kłębowcu. Obejrzeliśmy ruiny zamku i dojazd do nich oraz ustaliliśmy ewentualne miejsce rozwieszenia anteny i zainstalowania radiostacji. Po kilku minutach ruszyliśmy w dalszą drogę i zgodnie z planem ok. godz. 10 dotarliśmy do Czaplinka. Pod sam kościół (stojący w miejscu dawnego zamku) nie udało się podjechać - zakaz zatrzymywania się i postoju, więc nasz pojazd zaparkowaliśmy na rynku, w pobliżu Informacji Turystycznej (w sezonie czynna do godz. 19!). Zabraliśmy nasz sprzęt i udaliśmy się na miejsce instalacji radiostacji. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami skontaktowaliśmy się z księdzem wskazanym przez proboszcza. W kilku słowach wyjaśniliśmy nasze zamiary i przystąpiliśmy do pracy.
Pomiar odległości między drzewami pokazał, że pełnowymiarowy dipol na 80m się nie zmieści. Na to byliśmy przygotowani, więc użyliśmy dipola skróconego z ramionami 2 x 14m. W ciągu kilku minut rozwiesiliśmy antenę, ustawiliśmy naszego wiernego druha FT80 na małym stoliku, podłączyliśmy zasilanie (akumulator żelowy 20Ah) i rozpocząłem pracę. Propagacja była przyzwoita, więc nie było problemów z korespondentami.

articles: ZamekCzaplinek1.jpg

Jednym z nich był Irek SP6TRX, aktywny uczestnik wielu wypraw zamkowych. Innym ciekawym korespondentem był Zbyszek SP2QCS, który ma na koncie już 500 odwiedzonych zamków. To prawdziwy wyczyn. W czasie gdy ja robiłem łączności Marcin dokumentował nasz pobyt na licznych zdjęciach. Odwiedził nas również ksiądz, z którym rozmawialiśmy zaraz po przyjeździe. Pokazaliśmy mu jak wyglądają łączności, jaki jest zasięg przy stosowaniu takich prostych środków. I tu mieliśmy szczęście, gdyż jednym z korespondentów był krótkofalowiec niemiecki spod Hanoweru, odbierany jak lokalna stacja. Po kilku minutach ksiądz wrócił i przyniósł nam gorącą kawę oraz ciastka, a także zapraszał nas na obiad gdybyśmy zgłodnieli.
 
articles: ZamekCzaplinek2.jpg

Czas szybko mijał, więc po 50 minutach pracy, mając w logu 23 łączności zakończyłem pracę i rozpoczęliśmy zwijanie naszego mini obozu radiowego. Przy naszej wprawie zajęło to tylko kilka minut. Czas nas trochę gonił, więc nie skorzystaliśmy z zaproszenia na obiad. Obiecaliśmy ponowny przyjazd na wiosnę 2010r.

Ruszyliśmy w drogę do Złocieńca. To tylko niecałe 20 km, więc po 20 minutach dotarliśmy do bram Złocieńca. Tu zgodnie z zasadą "koniec języka za przewodnika" zapytaliśmy napotkanych przechodniów o lokalizację zamku. Kilka minut później byliśmy na parkingu koło pozostałości zamku. Po zamku w Złocieńcu pozostało wzgórze nad rzeką Drawą i bardzo niewielkie fragmenty murów zamkowych. Znaleźliśmy 2 drzewa stojące w odległości wystarczającej do zwieszenia pełnowymiarowego dipola na pasmo 80m. Jak zwykle do przerzucenia linek przez konary drzew wykorzystaliśmy nasze niezawodne młotki.

articles: ZamekZlocieniec1.jpg

Tu również korzystaliśmy z energii z akumulatora żelowego (użyliśmy drugiego), gdyż nie dało się podjechać samochodem wystarczająco blisko wzgórza zamkowego. Pracę rozpocząłem ok. godz. 13 czasu lokalnego. Nie mogłem narzekać na brak korespondentów. Wśród nich byli nasi stali korespondenci zamkowi jak Lesław SP9NLQ czy Tadeusz SP3TLB. Irek SP6TRX również zaliczył ze mną drugą łączność tego dnia. Po godzinie pracy miałem w dzienniku 30 łączności. W czasie gdy ja siedziałem przy stacji Marcin fotografował moje poczynania oraz wzgórze zamkowe i najbliższą okolicę.
articles: ZamekZlocieniec2.jpg

Dochodziła godz. 14, więc postanowiliśmy zakończyć pracę. Po kilku minutach cały nasz sprzęt wyprawowy wylądował w bagażniku i byliśmy gotowi do drogi. Kilka minut przeznaczyliśmy na mały posiłek - przydały się zabrane z domów kanapki.
Po posiłku ruszyliśmy w drogę powrotną do Piły. Aby nie jechać tą samą drogą co rano (do Złocieńca przez Czaplinek), postanowiliśmy jechać przez Mirosławiec. Długość obu tras jest porównywalna. Ok. godz. 16 dotarliśmy do Piły.

W ten sposób zrealizowaliśmy nasz ostatni wyjazd zamkowy w tym roku. Był to bardzo udany wyjazd. Pogoda, bardzo ważny czynnik przy wyjazdach terenowych, dopisała. Przez prawie cały czas świeciło słońce, temperatura oscylowała około +10C, czasami powiewał wiatr, ale nam nie przeszkadzał. Sezon zamkowy 2009 zakończyłem z dorobkiem 7 wyjazdów i 14 odwiedzonych zamków.

Planowaliśmy trochę więcej, bo zakładaliśmy wizyty w 20 zamkach. Przy naszych ograniczeniach czasowych jest to całkiem niezły wynik. Właściwie to straciliśmy wczesną wiosnę, gdyż pierwsza nasza wyprawa zamkowa miała miejsce dopiero 23 maja. Z pozytywów minionego sezonu należy wymienić udział Tomka SP3VSE w kilku wyjazdach (Tomek miał duże ograniczenia czasowe z powodów zawodowych i rodzinnych), dobrą pracę skróconego dipola (2 x 14m), dobrą pracę obu naszych akumulatorów żelowych oraz dużą naszą sprawność przy instalacji i zwijaniu radiostacji w terenie. Warto tu też wspomnieć pozytywne nastawienie do naszych inicjatyw lokalnych władz miejscowości, które odwiedziliśmy. Krotko mówiąc był to udany sezon zamkowy. Teraz nadszedł czas na opracowanie planów na rok przyszły oraz na realizację pewnych przygotowań. W tym roku nie udało nam się przetestować anteny samochodowej na pasmo 80m, więc ten element należy przygotować w okresie zimowym.

Trochę informacji o Czaplinku można znaleźć pod adresami:
http://wrota.czaplinek.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Czaplinek
http://www.mapofpoland.pl/Czaplinek,galeria.html

Zamek Czaplinek: http://zamki.res.pl/czaplinek.htm

Informacje o Złocieńcu:
http://www.zlocieniec.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82ocieniec

Zamek w Złocieńcu:
http://zamki.res.pl/zlocieniec.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Z%C5%82ocie%C5%84cu
http://www.zamki.pl/?idzamku=zlocieniec

Informacja o naszym pobycie w Czaplinku: http://wrota.czaplinek.pl/content/view/3563/7/

Jarek SP3CMA
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Przemienniki oddziałowe
SR3N
Wejście - 145,0875 MHz
Wyjście - 145,6875 MHz
Aktywacja - CTCSS 67 Hz

----
SR3PI
Wejście - 431,450 MHz
Wyjście - 439,050 MHz
Aktywacja - CTCSS 67 Hz
Aktualnie online
· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 28
· Najnowszy użytkownik: SP3EOL
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Brak wydarzeń.

7,202,349 unikalne wizyty