05 Lipiec 2020
Nawigacja
· Strona główna

· Zarząd Oddziału
· Funkcje przy Zarządzie
· Komisja Rewizyjna
· Kluby przy ON PZK w Pile
· Członkowie Oddziału
· Informacje składkowe

· Artykuły
· Download
· Forum
· Linki
· Kategorie newsów
· Galeria zdjęć
· Szukaj
· Kalendarz
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Klub SP3KWM chętnie ...
· Zgłaszanie instalacj...
· projekt regulaminu D...
· Klucz sztorcowy
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie artykuły
· SP3ZBY w akcji dyplo...
· Historia ON PZK w Pi...
· Historia ON PZK w Pi...
· Historia ON PZK w Pi...
· Wspomnienie Kolegów ...
Losowa fotografia
Nawigacja
Artykuły » Wyprawy terenowe i DX-owe » Zamki w Lędyczku i Debrznie
Zamki w Lędyczku i Debrznie
Zamki w Lędyczku i Debrznie

Zgodnie z wcześniej przygotowanym planem zorganizowaliśmy kolejny wyjazd zamkowy. Termin wyjazdu (środa, 19.08.2009) ustaliliśmy na podstawie prognozy pogody. Celem tego wyjazdu była aktywacja lokalizacji w Lędyczku i Debrznie. Był to wyjazd typu rpo pracyr1;, czyli wyjazd zaraz po zakończeniu pracy i ścisłe przestrzeganie dyscypliny czasowej. Tym razem dołączył do nas Tomek SP3VSE, czyli pierwszy raz od ponad roku wybraliśmy się całą grupą.
Z Piły wyjechaliśmy z Waldkiem SQ3HTK ok. 15.40. Z Tomkiem spotkaliśmy się ok. 16.15 w Jastrowiu i razem dotarliśmy do Lędyczka ok. godz. 16.40. Zaczęło się od poszukiwania stosownego miejsca do instalacji radiostacji. Nie było to łatwe z dwóch powodów. Po pierwsze w Lędyczku występuje wyjątkowo gęsta napowietrzna sieć energetyczna, zarówno 230/400V jak i 15kV. Po drugie nie ma wiarygodnych informacji o położeniu zamku. Wg dostępnych informacji zamek znajdował się u zbiegu rzek Gwdy i Debrzynki. Nie zachowały się żadne materialne pozostałości po zamku i to nie ułatwiało znalezienia dogodnego miejsca. Po objechaniu Lędyczka zdecydowaliśmy się na miejsce na skraju miejscowości, ok. 400m od zbiegu wspomnianych rzek. Antenę typu półfalowy dipol rozwiesiliśmy między dwoma drzewami, na wysokości ok. 7 r11; 8 metrów nad ziemią. Radiostacja (FT840) była zasilana z akumulatora pokładowego samochodu. Pierwszym operatorem został Tomek SP3VSE r11; o godz. 17.12 podał on pierwsze wywołanie ogólne. Po nim pracował Jarek SP3CMA, a na końcu Waldek SQ3HTK. Frekwencja wołających nie była zbyt duża, dlatego w trakcie ok. godzinnej aktywności przeprowadziliśmy łącznie 23 łączności. Czas mijał nieubłaganie - o godzinie 18.15 zakończyliśmy pracę z Lędyczka i zaczęliśmy zwijać nasz mini obóz radiowy. Kolejnym naszym celem było Debrzno. Dotarliśmy tam ok. godz. 18.45. Tu mieliśmy wcześniej upatrzone miejsce w okolicach baszty czarownic. W przypadku zamku w Debrznie również brakuje precyzyjnych informacji o lokalizacji zamku. Wspomniana baszta czarownic stanowi fragment murów obronnych miasta. W Debrznie antenę (dipol) powiesiliśmy między drzewem i naszym 8-metrowym masztem, a źródłem energii był ponownie akumulator naszego samochodu. Naszym poczynaniom przy instalacji radiostacji jak i w trakcie prowadzenia łączności przyglądała się grupka dzieci oraz krążący po większej orbicie dorośli. Nikt nie śmiał jednak zapytać co my tam robiliśmy.
W Debrznie rozpoczęliśmy pracę ok. godz. 19.05 i pracowaliśmy w kolejności Tomek, Jarek i Waldek. Radiostację wyłączyliśmy o godz. 20.15. Łącznie przeprowadziliśmy 20 łączności.
Miłym akcentem pobytu w Debrznie było spotkanie z dwoma krótkofalowcami r11; mieszkańcami tej miejscowości: Władkiem SP1AEN i Krzysztofem SQ1EID. Tego pierwszego Jarek powiadomił o planowanym przyjeździe 2 dni wcześniej. Natomiast Krzysztof był jednym z korespondentów Tomka i dostał przez radio zaproszenie do odwiedzin naszego mini obozu radiowego. Nasi gości wykazywali duże zainteresowanie naszym masztem, ale szczególnym zainteresowaniem cieszyło się wykorzystanie młotka do przerzucania linek przez konary drzew. Oczywiście to krótkofalarskie spotkanie zostało uwiecznione na licznych zdjęciach. Ok. godziny 20.45 opuściliśmy Debrzno a do naszych domów dotarliśmy tuż przed godz. 22.
W ten sposób nasz kolejny wyjazd zamkowy przeszedł do historii. W trakcie tego wyjazdu uaktywniliśmy zamek w Lędyczku (WZF02) i gminę Okonek (ZF05) oraz zamek (FCU03) i gminę (CU04) Debrzno.

Garść informacji o zamku w Lędyczku:
w XIV w. najdalej na zachód wysuniętym zamkiem krzyżackim była niewielka strażnica w Lędyczku nad Gwdą, wzdłuż której przebiegała granica pomiędzy państwem zakonnym i księstwem zachodniopomorskim. Opuszczony przez Krzyżaków popadł w ruinę. W 1627 roku bronił przeprawy przez rzekę podczas najazdu Szwedów.

Trochę informacji o samym Lędyczku można znaleźć pod adresem:
http://pl.wikipedia.org/wiki/L%C4%99dyczek
http://www.ledyczek.free.ngo.pl/
http://ledyczek.wizytowka.pl/

Oto kilka słów o zamku w Debrznie:
Pierwsze wzmianki o grodzie pochodzą z XIVw. W późniejszym okresie został tu zbudowany krzyżacki zameczek obronny. Wg materiałów źródłowych jednym z administratorów zamku był Ludwik z Nakła. Dokładna lokalizacja zamku nie jest znana. W mieście znajdują się również pozostałości murów miejskich.

Informacje o Debrznie można znaleźć pod adresem:
http://starostwo.czluchow.org.pl/index.php?module=PostWrap&page=debrzno

Jarek SP3CMA
Tomek SP3VSE
Waldek SQ3HTK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Przemienniki oddziałowe
SR3N
Wejście - 145,0875 MHz
Wyjście - 145,6875 MHz
Aktywacja - CTCSS 67 Hz

----
SR3PI
Wejście - 431,450 MHz
Wyjście - 439,050 MHz
Aktywacja - CTCSS 67 Hz
Aktualnie online
· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 28
· Najnowszy użytkownik: SP3EOL
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Brak wydarzeń.

7,582,830 unikalne wizyty